BESLENME VE YEME BOZUKLUKLARI

Besinlerin alımı ya da isteyerek atılması ve aşırı yeme ile ilişkili çeşitli bozukluklar vardır. Beslenme ve yeme bozuklukları ruhsal kaynaklı rahatsızlıklardır ve nedenleri ciddi ruhsal sorunlardır.

Anoreksiye Nervoza
Kişinin yemeyi, aşırı bir şekilde zayıflamasına neden olacak düzeyde azaltması ya da tamamen bırakması durumudur. Manken hastalığı olarak da bilinir. Bu kişilerin bazıları -bazen tepki çekmememek için- diğer insanların önünde yemek yer (bulimiya ile farkı ; bulimiklerin genelde gizlice ve tıkınırcasına yemeleridir) fakat daha sonra bunları bir şekilde çıkarır ya da ilerleyen günlerde aşırı spor yaparlar. Bu kişilerin beden algıları aşırı derecede bozuktur ; aşırı zayıf olmalarına rağmen şişman olduklarını düşünürler. Anoreksiya nervoza çok ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Anoreksiya ilerlemiş ise kişinin mutlaka hastaneye yatırılması gerekir çünkü daha da ilerlemesi durumunda kişinin ölümüne sebebiyet verebilir. Anoreksiyanın henüz başlarında hastalık fark edilirse hastaneye yatış gerçekleşmeden ilaç ve psikoterapi ile tedaviye başlanabilir.

Bulimiya Nervoza
Tıkınırcasına, aşırı bir şekilde yemek yiyip daha sonra kilo alma korkusuyla uygun olmayan yöntemler (kendini kusturma vb.) kullanarak yenilenleri dışarı atmaya çalışma ve bunun bir döngüye dönüşmesi, bulimiya nervoza olarak adlandırılmaktadır. Bulimik kişilerin çoğu bir oturuşta aşırı yeme sonrası, istemli olarak kendilerini kustururlar ya da aşırı miktarda ishal yapıcı ilaçlar kullanarak çıkarma davranışında bulunurlar. Bulimik kişilerin bazıları da bunların yerine tıkınırcasına ve aşırı yemeyi takip eden günlerde aşırı spor ve diyet yaparak kilo vermeye çalışırlar. Bulimik bireyler genelde kadındır ve dış görünüşleri konusunda takıntılara sahiptir. Bulimikler çok ağır diyetler yaparlar. Şişman olmamalarına rağmen şişman olduklarını düşünürler. Bulimiya nervoza genelde 20'li yaşların başlarında başlar ama artık çok daha erken yaşlarda da görüldüğü fark edilmiştir.

Bulimikler Neden Bir Anda Aşırı Yerler ?

Tıkınırcasına yeme durumu genelde depresif ve mutsuz zamanlara denk gelir ya da spor ve diyet sonrası yoğun açlık nedeniyle gerçekleştirilir. Kişi tıkınırcasına yeme esnasında kendini hiçbir şekilde durduramaz ve kontrol edemez.

Bulimia nervoza mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu tedavi sürecinin ilaç ve psikoterapiyle birlikte götürülmesi gerekir.