EVLİLİK-ÇİFT SORUNLARI

İki kişinin bir araya gelerek kurdukları her ilişkide zaman zaman sıkıntılar yaşanabilir. Evlilik veya duygusal ilişkilerde yaşanan sorunlar, terapi sürecinde problemler üzerine çalışılarak çözülebilmektedir. Bazen iki kişinin aynı anda görüşüldüğü, bazen de ayrı ayrı görüşmelerin yapıldığı çift terapisi ile ilişkinin kalitesi arttırılır ve çifte çözüm yolları öğretilir. Karşılaşılabilecek bazı problemler aşağıda belirtilmektedir.

Güven Bunalımı (Güvensizlik)
Güven, sağlıklı ve huzurlu bir ilişkinin temelidir. Evlilikler ve ilişkiler güven temeli üzerine kurulur. Yokluğunda eksikliği hissedilmeye başlar ve sorunlar kendini gösterir. Güvensizliğin pek çok farklı nedeni olabilir ; üçüncü bir kişi, ilgisizlik, değer görememe, özgüvensizlik ve bağlılık yerine bağımlılık gibi. Güvensizlik, evlilik ve ilişki hastalıklarından biridir ve tedavi edilmediğinde durum kronikleşir. Kronikleşen güvensizlik ilişkileri zehir eder, iletişimi ortadan kaldırır. Kişilerin böyle bir durumda psikoterapi desteği ile bu sorunun üzerine gitmeleri ve altında yatan nedenler ile yüzleşmeleri gerekmektedir.

Aldatma - Aldatılma
Üçüncü kişi problemi, sağlıksız bir evliliğin veya ilişkinin işaretlerinden biridir. Aldatmanın pek çok nedeni vardır. Aldatmanın altında evlilikle veya ilişkiyle ilgili ciddi bir sorun yatıyor olabilir. Kişilerden aldatan taraf ciddi sorunlar yaşıyor olabileceği gibi, aldatılan taraf da bu durumdan ciddi hasarlar alır. Aldatıldığını öğrenen kişinin güveni derinden sarsılır. Eşlerin eğer ilişkilerinden vazgeçmemek gibi bir tutumları varsa ya da en azından ilişkiyi kurtarma çabaları varsa mutlaka profesyonel bir destek almaları gerekir. Bu zorlu bir süreçtir fakat çok da gereklidir.

Aile İçi Şiddet
Şiddet, bir kişinin bir başka kişi üzerinde zorla güç uygulamasıdır. Şiddete uğrayan kişi kendini baskı altında hisseder. Şiddet çok yıpratıcı ve yaralayıcıdır, bu nedenle şiddet ciddi bir sorundur. Şiddet denince aklımıza genellikle fiziksel şiddet gelmektedir ama aslında şiddetin ; sözlü şiddet, fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, ekonomik şiddet gibi türleri de vardır. Aile içi şiddet, kişinin eşine, anne ve babasına ve/veya çocuklarına saldırgan ve kaba bir şekilde davranmasıdır. Şiddet ortamında bulunan kişilerin ruhlarında derin yaralar açılır. İnsan ailesinin yanında dahi güvende hissedemeyince dışarıya olan güveni de sarsılır. Şiddetin daha az görüldüğü toplumların eşitlikten ve anlayıştan geçtiğini söylemek mümkündür.

Kıskançlık Krizleri
Kıskançlık, toplumumuzda ilişkilerde yaygın olarak görülen ve ilişkileri zorlaştıran bir problemdir. Kıskançlık krizleri, kişinin kendini ilişki içersinde güvensiz ve değersiz hissettiği durumlarda ortaya çıkabilir. Kıskançlığın nedeni kişinin kendine duyduğu güven problemi olabilir, kişi özgüven sorunu yaşıyor olabilir. Kıskançlık krizlerinin sürekli yaşandığı bir ilişki sağlıksız ve mutsuz bir ilişki haline gelir. Kıskançlığın nedenlerinin saptanması ve daha sağlıklı bir ilişki ve iletişim için aile-çift terapisi veya bireysel psikoterapi desteği alınması gerekmektedir.

Boşanma Kararsızlığı
Evlilik, sağlıklı ve her anlamda doyumlu bir ilişki söz konusuysa mutlu eden bir kurumdur. Bir insanın bir insanı sevmesi bazen anlaşmak için yeterli değildir ya da bazen ilişkilerde sevgi bitebilir. Çiftlerin anlaşamadıkları durumlarda sorunlar büyüyebilir ve değil aynı evde yaşamak yüzyüze gelmek bile zorlaşabilir. Böyle durumlarda çiftler boşanmayı düşünebilirler fakat bazı nedenlerden dolayı kararsız kalabilirler. Evliliği bitirmek zor bir karardır, çiftlerin kararsız kalmaları doğaldır fakat bu süreçte profesyonel destek almak her iki tarafın da sağlıklı kararlar alabilmesine yardımcı olacaktır.

Evlilik Öncesi Psikolojik Danışmanlık
Henüz evlenmemiş fakat evlilik yolunda yürüyen çiftlerin başvurduğu profesyonel bir danışmanlık hizmetidir. Başvuran çiftler flört, sevgili, sözlü ya da nişanlı olabilirler. Başvuran çiftlerin illa ki ilişkileriyle ilgili sorunlar yaşıyor olması ya da ciddi sorunları olması gerekmemektedir. Uyumlu olup olmadıklarını keşfetmek isteyen çiftler de danışmanlık hizmeti alabilirler. Öte yandan ilişkilerinde sorunlar yaşayan çiftlerin mutlaka evlilik öncesi psikolojik destek almaları ve bu sorunlarını çözmeye çalışmaları sağlıklı bir evlilik için çok önemlidir. Hayatın içinde bazı sorunlar henüz büyümeden ve kişileri yıpratmadan bir psikoterapist desteği ile çözüldüğünde kişiler açısından daha doyumlu bir ilişki söz konusu olur. Evlilik gibi ciddi bir kararın öncesinde kişilerin böyle bir sürece girmesi mutlu bir evliliğin zeminini hazırlar.
ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ

Özgüveni , en basit anlamıyla kişinin kendine olan güveni olarak tanımlayabiliriz. Özgüven; kişinin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için çok önemlidir. Özgüveni yerinde olan bir insan kendine ve kendi ile ilgili durumlara karşı genel olarak pozitif ve gerçekçidir. Özgüven problemi yaşayan kişiler kötümser, pasif, boyun eğen, onay almadan yaşayamayan, kendinden şüphe duyan kişilerdir. Özgüven eksikliği yaşayan bireyler aile ve arkadaşlık ilişkilerinde de çok zorlanırlar. Kişinin kendini tanıması ve sevmeyi öğrenmesi ; kendisi ile barışması için psikoterapi yöntemi etkili bir yöntemdir.