KAYGI BOZUKLUKLARI

Kaygı, yer yer fiziksel belirtilerin de eşlik ettiği aşırı korku ve endişe halidir. Kaygı bozukluğu olan kişi, kendini genel olarak endişeli, huzursuz ve gergin hisseder.

Herkes bazen kaygılanır fakat bazı insanlar genel olarak çok fazla kaygılıdır. İşini kaybetme riski olan biri haklı olarak bir miktar kaygı yaşayabilir. Bu kaygının nedeni belli ve anlaşılırdır bu nedenle bu normal bir kaygıdır. Öte yandan hayatında her şey yolunda gittiği halde aşırı endişe duyan birinde kaygı bozukluğu bulunması olasıdır.

Kaygı bozukluğu olan kişilerde kaygı çok yoğundur ve kaygı seviyesi çok yüksektir ayrıca kişi bu genel ruh hali yüzünden hayatını devam ettirmekte zorlanıyordur. Kaygı bozukluklarında söz konusu olan kaygı ya aşırı ya da gerçek dışıdır. Kaygı çok spesifik biçimlerde olabilir ; bir nesneden korkmak gibi ya da nedensizce aşırı endişeli bir ruh haline sahip olmak gibi. Kaygı bozukluğu olan bireylerde stresin neden olduğu baş ağrısı, nefes darlığı, terleme, yorgunluk, uykusuzluk, iştahsızlık veya aşırı iştahlılık, gerginlik ve geçimsizlik görülebilir.